خانه / مقالات / فرزند پروری

فرزند پروری

اختلافات والدين و فرزندان ، شما منو درك نميكنين!

همه پدر و مادرها دوست دارند كه با فرزندان خود يك رابطه صميمانه داشته باشند و فرزندانشان آنها را قبول داشته باشند و به حرف هاي آنها گوش دهند. همچنين بچه ها نيز در هر سني دوست دارند كه والدينشان آنها را درك كنند و به جاي امر و نهي، كمي با آنها همراه شوند و صميمي باشند و فضاي بيشتري به آنها بدهند؛ اما آنچه بيشتر ديده مي شود، تفاوت ميان والدين و فرزندان است و اين كه معمولا بچه ها دوست دارند با افرادي غير از والدين خود دوست باشند و نصيحت هاي پدرانه و مادرانه آنها را خسته مي كند و با والدين خود رفيق نيستند و والدين نيز هيچ وقت از فرزندان خود راضي نيستند و هميشه چيزي براي گله مند بودن از آنها دارند.

حتما اصطلاح شكاف بين نسل ها را شنيده ايد. اين اصطلاح را معمولا دليل همه تفاوت هايي كه بين افراد در سنين متفاوت وجود دارد، مي دانند. شكاف نسل ها يعني بين بينش ها و گرايش هاي نسل پيشين و نسل جديد تفاوت و تمايز است. شكاف نسل ها يعني تفاوت فرهنگي، اجتماعي، رفتاري و… كه جوان ترها با افراد مسن تر دارند. در واقع اختلاف سني اين دو دسته باعث شده است كه هر كدام از دنيايي ديگر بيايند و تفاوت هاي زيادي با هم داشته باشند. البته در اين ميان والدين و فرزنداني هم پيدا مي شوند كه با هم يك رابطه موثر و صميمانه و متقابل دارند و حرف هاي يكديگر را مي فهمند.

اما آيا مي توان اين شكاف را از بين برد يا پر كرد؟ يا بايد گذاشت كه هر كدام از نسل ها، مسير خود را برود و به نسل بعدي يا قبلي خود توجهي نداشته باشد؟ و آيا هيچ وقت نمي توان بين دو نسل رابطه اي موثر ايجاد كرد؟

آنچه بيشتر از همه در رابطه والد و فرزندي مي تواند موثر باشد تا با هم رابطه اي خوب داشته باشند، درك متقابل است. وقتي اين دو همديگر را درك كنند و احساسات و عواطف يكديگر را بشناسند، بهتر مي توانند در ايجاد ارتباط با هم موفق باشند. هم والدين و هم فرزندان مي توانند با استفاده از برخي راهكارها، شكاف نسل ها را پر كنند و با همديگر براحتي كنار بيايند.

درباره‌ی ایده

آموزش و مشاوره پلی به سوی آینده.

2 نظر

  1. وقت بخیر من دختری دارم 12 سالشه و خیلی پرخاشگری می کنه می خواستم بدونم چطور می تونم این حالتشو از بین ببرم. منو پدرش خیلی باهاش خوب رفتار می کنیم و هرچی می خوادو واسش آماده می کنیم

    • وقت بخیر ، دختر شما در سن بلوغ قرار دارد که با بحرانهای مربوط به این سن روبرو است بنابراین پیشنهاد می شود با مشاور نوجوان موسسه وارد جلسات مشاوره شوید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

http://www.20script.ir